Materiały dla mediów

Materiały prasowe ze zgodą na publikacje. W przypadku zdjęć prosimy o podanie ich autorów.

Logotyp Projektu Arboretum

W 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zainicjowała swój kolejny projekt statutowy, jakim jest koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum. Jest to wydarzenie odwołujące się do spuścizny kulturowej i etnicznej obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in. Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Bezcennym uzupełnieniem kwerend archiwalnych są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz połowy XX wieku. Jest to kolejny spektakl autorski współtworzony przez kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzysty i reżysera wydarzenia.

Kompozycje twórców Projektu Arboretum oraz Koncertu Niepodległości nie mieszczą się już w jednoznacznej interpretacji i trudno jest przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem pięciu lat współpracy muzyków jest wypracowanie własnego stylu, który określili muzyką hybrydową. Pojęcie hybrydy staje się coraz bardziej popularne, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Twórczość ta inspirowana jest dziedzictwem kulturowym i środowiskiem naturalnym, ale nie stanowi to sztywnych ram kompozycji.

Istotą tego niekomercyjnego stylu muzycznego jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne, określane cytatami. Wykorzystywane cytaty pełnią rolę części, które określają temat, charakter i tempo utworu. Są one oplatane partiami wokalnymi, klasycznymi i elektronicznymi intermezzami, suitami gitarowymi czy fortepianowymi, które spajają całość przejmując prowadzenie. Większość z tych partii i cytatów samodzielnie stanowić by mogła odrębne utwory muzyczne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. „cytatów” muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.

W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej i pieśniach tradycyjnych i innych.
Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne jak i dynamiczne.

Pojęcie hybryda znane jest już od bardzo dawna. Postacie hybryd bowiem występują w większości mitologii m.in. greckiej, perskiej, słowiańskiej czy egipskiej. Jedna z najbardziej znanych takich postaci jest staroitalski Faun.

W ramach Projektu Arboretum organizowane są także działania w przestrzeni publicznej otwarte na udział publiczności. W 2014 premierze wydarzenia towarzyszyła akcja Arboretum o świcie w trakcie której o świcie, nad brzegiem jeziora Czos członkinie zespołu dziczka śpiewem a capella wykonanym białymi głosami powitały wschód słońca. Obecnie, Projekt Arboretum zamyka Potańcówka Ludowa, połączona z warsztatami tańca ludowego.

Nasze strony:

Oficjalna strona wydarzenia: http://www.projektarboretum.pl
Fanpage Projektu Arboretum: https://www.facebook.com/projektarboretum
Obserwuj nas na Twitterze: https://twitter.com/ProjektArboretu
Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChF3ItL7WGcQucrVkWhOulg
Kanał na Soundcloud: https://soundcloud.com/projekt-arboretum

Materiały graficzne

Logotyp i projekty plakatów Projektu Arboretum

Logotyp Projektu Arboretum

Okładka płyty Projekt Arboretum

Plakat IV Projekt Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”

Plakat III Projekt Arboretum „Warmia i Mazury”

Plakat II Projekt Arboretum „Kurpie i Mazury”

Plakat I Projekt Arboretum „Kurpie i Podole”

Zdjęcia

Prosimy o podawanie autorów zdjęć. Zdjęcia udostępniamy w oryginalnej, pełnej rozdzielczości.

Ola Turkiewicz. Fot. Dawid Korczyński

Ola Turkiewicz. Fot. Tomasz Pragski

Ola Turkiewicz. Fot. Jacek Raniowski

Koncert I Projekt Arboretum. Fot. Jacek Raniowski

Koncert II Projekt Arboretum. Fot. Juliusz Uciński

Przygotowania do koncertu III Projekt  Arboretum. Fot. Piotr Piercewicz

Materiały wideo

Reportaże i wywiady

TVP Olsztyn (2)

Komunikat prasowy

Poniżej znajdują się materiały prasowe ze zgodą na publikacje.

 

Koncert muzyki hybrydowej
III Projekt Arboretum pt. Warmia i Mazury

W niedzielę 17 lipca 2016 roku o godz. 19.00 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie odbędzie się III Projekt Arboretum pt. „Warmia i Mazury”, kolejny koncert muzyki hybrydowej inspirowanej muzyką tradycyjną i dziedzictwem kulturowym polskiej wsi. Nowością tegorocznego Projektu Arboretum, oprócz stricte warmińsko-mazurskiej tematyki, są warsztaty tańca ludowego o godz.17.30 oraz tradycyjna Potańcówka ludowa Projektu Arboretum, do której po koncercie porwie kapela Tęgie Chłopy.

Projekt Arboretum to autorski i nowatorski projekt kultywujący dziedzictwo wiejskie dawnej Rzeczypospolitej, który doskonale wpisuje się w definicje nowoczesnej kultury i muzyki współczesnej. Po dwóch edycjach stał się już rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym.

Od 2014 roku w projekt zaangażowanych jest trzech znanych mrągowian. Prozatorsko-baśniową narrację wydarzenia w latach 2014-2015 realizował aktor i reżyser Wojciech Malajkat, w tym roku spektakl poprowadzi związana z Mazurami pisarka Katarzyna Enerlich. Twórcą i dyrektorem artystycznym Projektu Arboretum jest także pochodząca z Mrągowa Ola Turkiewicz, polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i animatorka kultury. Od 9 lat jest ona twórcą i dyrektorem muzycznym Koncertu Niepodległości w Warszawie. Na scenie Amfiteatru towarzyszyć jej będzie Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka” oraz znakomici polscy instrumentaliści sesyjni. Dodatkową atrakcją tegorocznego Projektu Arboretum będzie Potańcówka ludowa Projektu Arboretum poprowadzona przez zespół muzyków tradycyjnych „Tęgie Chłopy”, którzy przed koncertem Projekt Arboretum poprowadzą warsztaty z tańca ludowego.

Inspiracją tegorocznego Projektu Arboretum są zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniają artystyczne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, pradawnych mieszkańców Warmii i Mazur. Te niezwykłe i zapomniane klimaty ukazane zostaną w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in. jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną.

Projekt Arboretum to wydarzenie wykreowane przez twórców Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na Zamku Królewskim, a w tym roku także na Westerplatte i w Kanadzie. Są oni także organizatorami Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto. Doświadczenia z tych i innych projektów zostały wykorzystane do stworzenia Projektu Arboretum. Tak jak Koncert Niepodległości od lat skutecznie przełamuje stereotypy i tabu, które narosły wokół pieśni patriotycznej, tak Projekt Arboretum ma za zadanie popularyzować kulturę tradycyjną i ludową regionów dawnej Rzeczypospolitej. Efektem wydarzenia jest integracja zarówno miłośników etnografii, jak i melomanów, osób starszych i młodzieży, ludzi o różnych światopoglądach, przedstawicieli mniejszości, także cudzoziemców. Jesteśmy przekonani, że Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.

Wykonawcy Projektu Arboretum:

Katarzyna Enerlich (narracja), Ola Turkiewicz (kompozycje i śpiew), Justyna Czerwińska (śpiew), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Janiszewski (akordeon, instrumenty klawiszowe), Paweł Iwaszkiewicz (flety etniczne), Marcin „Ritus” Ritter (bas, kontrabas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz Bogusz Wekka (instrumenty perkusyjne). Scenariusz i produkcja Projektu Arboretum Jacek „Wiejski” Górski oraz kapela muzyki tradycyjnej Tęgie Chłopy w składzie: Ewa Grochowska (wokal), Dorota Murzynowska (baraban), Olek Kwietniak (klarnet), Maciej Filipczuk (skrzypce), Mateusz Kowalski (akordeon), Michał Maziarz (skrzypce), Marcin Kabat (tuba), Marcin Żytomirski (skrzypce) Mikołaj Kubicki (trąbka)
Warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzi trener Marek Ruczko

Patronat Honorowy
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Wydarzenie zostało przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Urząd Miasta Mrągowo. Współorganizatorem Projektu Arboretum są Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Historii Polski.
Patronat medialny: Polskie Radio S.A., Polskie Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn

Wstęp na Projekt Arboretum jest wolny.

Kontakt dla mediów:
Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
(+48) 601 130 016
Projekt Arboretum

Napisali o nas

Artykuły związane z Projektem Arboretum opublikowane w różnych mediach.

Kontakt dla mediów

 

Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
(+48) 601 130 016
Projekt Arboretum

 

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
NIP: 844-235-22-08, Regon: 20080762, KRS: 0000477637

Zobacz także

Projekt Arboretum na skróty

Projekt Arboretum zaprasza do Świata Muzyki Hybrydowej

Chcesz otrzymywać informacje o darmowych wejściówkach na koncerty, a także o nowych wydarzeniach? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.