Zapraszamy na koncert!

IV Projekt Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”

23 lipca 2017

Amfiteatr, jezioro Czos, Mrągowo

godz. 19:00

Wstęp wolny

IV Projekt Arboretum pt. „Jaćwież, Warmia i Mazury” dedykowany jest historii oraz dziedzictwu Warmii, Mazur i zachodniej Suwalszczyzny. Inspiracją twórców są zarówno zaginiona cywilizacja Prusów i Jaćwingów, jak i zachowane relikty XIX wiecznej kultury Warmii, Mazur i zachodniej Suwalszczyzny. Koncert połączony zostanie z warsztatami tańca ludowego oraz kolejną Potańcówką Ludową, którą w tym roku poprowadzi Janusz Prusinowski Kompania. Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera płyty Projektu Arboretum pt. „Mazurý, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”.
Koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum to wydarzenie wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski. Projekt twórczo interpretuje muzyczną spuściznę obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej, ukazując ją w otoczeniu współczesnych, hybrydowych aranżacji muzycznych.
Zarówno w pieśniach, jak i w narracji odtwarzana jest gwara m.in. Warmii, Mazur, Ostródzkiego i Suwalszczyzny, zachowana dzięki prowadzonym od XIX wieku pracom badawczym. Rekonstruowana jest także mowa Prusów i Jaćwingów.
Liczący blisko 50 hybrydowych aranżacji i kompozycji dorobek Projektu Arboretum bazuje zarówno na XIX w. zapisach nutowych, jak i na nagraniach archiwalnych z lat 30. i 50. XX wieku.
IV Projekt Arboretum odbędzie się w amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie 23 lipca 2017 roku o godz. 19.00. Projekt realizuje polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz (śpiew), której towarzyszyć będzie Justyna Czerwińska (śpiew) oraz zespół jazzowych i etnicznych instrumentalistów w składzie: Paweł Iwaszkiewicz – flety, Paweł Jabłoński – akordeon i instrumenty klawiszowe, Marcin Riege – instrumenty klawiszowe, Wojciech Hartman – skrzypce, Krzysztof Kowalewski – gitary, Marcin Fidos – bas, kontrabas, Adam Rozenman – instrumenty perkusyjne, Grzegorz Poliszak – perkusja. W drugiej część koncertu do zespołu Projektu Arboretum dołączy Janusz Prusinowski Kompania w składzie: Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia, cymbały, śpiew; Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, śpiew; Michał Żak – flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon; Szczepan Pospieszalski – trąbka basy; Piotr Zgorzelski – basy, taniec.
Etniczno-bajkową narrację Projektu Arboretum poprowadzi w tym roku aktor Krzysztof Franieczek. Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski.
Realizacja dźwięku: Kamil Bobrukiewicz

Misją wydarzenia jest edukowanie i propagowanie kultury tradycyjnej dawnej Rzeczypospolitej. Projekt Arboretum pełni szczególną rolę w odbudowywaniu tożsamości kulturowej Warmii i Mazur, kreowaniu patriotyzmu lokalnego i przywracaniu utraconego dziedzictwa regionu. Wykorzystując niedoceniany potencjał dziedzictwa Warmii i Mazur, włącza uczestników w jego kultywowanie i upowszechnianie.

Wydarzenia towarzyszące

Potańcówka Ludowa 2017

Dodatkową atrakcją IV Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” będzie Potańcówka ludowa oraz warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzone przez zespół Janusz Prusinowski Kompania. Obydwa wydarzenia są otwarte na udział publiczności, a wstęp na nie jest wolny.
Warsztaty tańca odbędą się na Placu Unii Europejskiej od godziny 16:00, natomiast Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum tuż po zakończeniu koncertu w amfiteatrze nad jeziorem Czos.

Patronat honorowy

Dofinansowanie Projektu Arboretum

Organizatorzy

mragowo_herb.rct

Patronat medialny

23 lip

IV Projekt Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”

  • 23 lipca 2017, godz. 19:00
  • Amfiteatr Czos w Mrągowie
WSTĘP WOLNY

Zobacz także

Projekt Arboretum na skróty

Projekt Arboretum zaprasza do Świata Muzyki Hybrydowej

Chcesz otrzymywać informacje o darmowych wejściówkach na koncerty, a także o nowych wydarzeniach? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.