Informacje o projekcie

Od idei do realizacji, czyli jak rodził się pomysł na Projekt Arboretum

Logotyp Projektu Arboretum

W 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zainicjowała swój kolejny projekt statutowy, jakim jest koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum. Jest to wydarzenie odwołujące się do spuścizny kulturowej i etnicznej obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in. Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Bezcennym uzupełnieniem kwerend archiwalnych są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz połowy XX wieku. Jest to kolejny spektakl autorski współtworzony przez kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzysty i reżysera wydarzenia.
Kompozycje twórców Projektu Arboretum oraz Koncertu Niepodległości nie mieszczą się już w jednoznacznej interpretacji i trudno jest przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem pięciu lat współpracy muzyków jest wypracowanie własnego stylu, który określili muzyką hybrydową. Pojęcie hybrydy staje się coraz bardziej popularne, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Twórczość ta inspirowana jest dziedzictwem kulturowym i środowiskiem naturalnym, ale nie stanowi to sztywnych ram kompozycji.
Istotą tego niekomercyjnego stylu muzycznego jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne, określane cytatami. Wykorzystywane cytaty pełnią rolę części, które określają temat, charakter i tempo utworu. Są one oplatane partiami wokalnymi, klasycznymi i elektronicznymi intermezzami, suitami gitarowymi czy fortepianowymi, które spajają całość przejmując prowadzenie. Większość z tych partii i cytatów samodzielnie stanowić by mogła odrębne utwory muzyczne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. „cytatów” muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.
W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej i pieśniach tradycyjnych i innych.
Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne jak i dynamiczne.
Pojęcie hybryda znane jest już od bardzo dawna. Postacie hybryd bowiem występują w większości mitologii m.in. greckiej, perskiej, słowiańskiej czy egipskiej. Jedna z najbardziej znanych takich postaci jest staroitalski Faun.

Nasze akcje specjalne

Wydarzenia towarzyszące Projektowi Arboretum

W ramach Projektu Arboretum organizowane są także działania w przestrzeni publicznej otwarte na udział publiczności. W 2014 premierze wydarzenia towarzyszyła akcja Arboretum o świcie w trakcie której o świcie, nad brzegiem jeziora Czos członkinie zespołu „Dziczka” śpiewem a capella wykonanym białymi głosami powitały wschód słońca. Obecnie, Projekt Arboretum zamyka Potańcówka Ludowa, połączona z warsztatami tańca ludowego.

Arboretum o świcie
„Arboretum o świcie” to preludium do koncertu „Projektu Arboretum”. Jest to społeczna akcja, która w ramach premiery wydarzenia, odbyła się nad jeziorem Czos, na mrągowskim molo, nad ranem w dniu 10 sierpnia 2014 roku. Zaprosiliśmy do niej zarówno muzyków Projektu Arboretum, jak i wykonawców Festiwalu Kultury Kresowej, a także publiczność, by wspólnie, a cappella, wykonać nastrojowe pieśni ludowe. O godzinie 5:45, kiedy słońce wyszło zza lasu, nad jeziorem rozległy się archaiczne śpiewy.
Wydarzenie poprowadził Zespół „Dziczka”.

Potańcówka Ludowa 2016
Dodatkową atrakcją III Projektu Arboretum była Potańcówka Ludowa oraz warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzone przez zespół muzyków tradycyjnych „Tęgie Chłopy”. Obydwa wydarzenia były otwarte na udział publiczności, a wstęp na nie był wolny.

Potańcówka Ludowa 2017
W ramach IV Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” zorganizowana zostanie kolejna, druga edycja Potańcówki Ludowej oraz druga edycja warsztatów tańca tradycyjnego. Obydwa wydarzenia poprowadzi zespół Janusz Prusinowski Kompania. Imprezy towarzyszące koncertowi są otwarte na udział publiczności, a wstęp na nie jest wolny.

Dołącz do nas

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili

Zobacz także

Projekt Arboretum na skróty

Projekt Arboretum zaprasza do Świata Muzyki Hybrydowej

Chcesz otrzymywać informacje o darmowych wejściówkach na koncerty, a także o nowych wydarzeniach? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.