Image

Dziedzictwo (prolog)

Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai. Zostało po Was tak niewiele, ledwie cień. Nieobecni… Dawni mieszkańcy Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. Średniowieczni Prusowie i Jaćwingowie byli dumnymi.

Image

Z czterech stron świata

Jak pisał w XIV wieku kronikarz krzyżacki Piotr z Dusburga „Prusowie nie znali pojęcia Boga, pozostając w błędzie, czcili każde stworzenie jak boga,.

Image

Rajba

Śluby z miłości wśród młodych Mazurów często się nie zdarzały. O losie przyszłych małżonków decydowali rodzice lub opiekunowie. Najważniejsze kwestie związane z rajbami czyli.

Image

Ptak śpiewa o poranku

Każdy ptak i inne zwierzę, to według pruskich legend, przemieniony za sprzeniewierzenie się woli bogów człowiek. Według kronikarza Kadłubka, Prusowie, wierzyli w reinkarnację, jako.

Image

Klucz do bardzo ważnych tajemnic

Dawne wierzenia i zabobony odgrywały ważną rolę w życiu Mazurów. Z czasem miejsce podań ludowych zajęła literatura zabobonna. Przyjmowała ona formułę listów z nieba.

Image

Noc Świętojańska

Pierwszy dzień lata to jedno z dwóch świąt obchodzonych przez Prusów, zaś obrzędy najprawdopodobniej przenosiły się także na najkrótszą noc w roku. Nieco więcej.

Image

Arboretum

Współczesne Arboretum to miejsce, gdzie hodowane są rzadkie odmiany drzew. Po łacinie Arboretum oznacza także korzenie rodowe i dziedzictwo. Duchowość, szacunek i umiłowanie natury.

Image

Warnija i Mazurÿ

Kiedyś, dawno, dawno temu, Mazurzy podzielili swój kraj na kilka części. Były to między innymi: Mazury Piaszczyste – mało urodzajne tereny wokół Szczytna, Mazury.

Image

Mrągowska Jesiona

Wiele mazurskich baśni odnosi się do jezior. Jedna z nich tłumaczy pochodzenie nazwy mrągowskiego jeziora Czos. To baśń o Zaczarowanej Jesionie, młodej żonie rybaka.

Projekt Arboretum zaprasza do Świata Muzyki Hybrydowej

Chcesz otrzymywać informacje o darmowych wejściówkach na koncerty, a także o nowych wydarzeniach? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Chcę otrzymywać e-mail newsletter (możliwość późniejszej rezygnacji)