Materiały dla mediów

Materiały prasowe ze zgodą na publikacje. W przypadku zdjęć prosimy o podanie ich autorów.

IV Projekt Arboretum pt. „Jaćwież, Warmia i Mazury”

 

Komunikat prasowy z dn. 6 lipca 2017

Poniżej znajdują się materiały prasowe ze zgodą na publikacje.

 

Czwarta edycja niezwykłego koncertu.

W niedzielę, 23 lipca 2017 roku o godz. 19.00, w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie, odbędzie się IV Projekt Arboretum pt. „Jaćwież, Warmia i Mazury”. Jest to kolejna edycja autorskiego koncertu muzyki hybrydowej, inspirowanego muzyką tradycyjną oraz dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.

 

Rekonstrukcja średniowiecznej pieśni Jaćwingów.

Wydarzeniem tegorocznego Projektu Arboretum będzie rekonstrukcja średniowiecznej pieśni Jaćwingów. Jej słowa zachowały się w przekazie ustnym we wsi Filipów (wcześniej Filipowo), gdzie zostały spisane w okresie międzywojennym. Pieśń ta była fragmentem ludowej gawędy o cysterskim mnichu Filipie Boguchwale, który na początku XIII w. nawracał plemiona Prusów i Jaćwingów. Wpleciona w elektroniczno-instrumentalny kolaż autorstwa Oli Turkiewicz, wykonana będzie w gwarze filipowskiej oraz w zrekonstruowanym języku staropruskim.

 

Premiera płyty i potańcówka ludowa.

Wydarzenie zbiega się z premierą płyty studyjnej Projektu Arboretum pt. „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”, zawierającej 18 utworów z dotychczasowego repertuaru projektu. Tegorocznej edycji ponownie towarzyszyć będą warsztaty tańca ludowego (Mrągowo, Plac Unii Europejskiej, 23 lipca godz. 16.00) oraz tradycyjna Potańcówka Ludowa, którą po koncercie Projekt Arboretum poprowadzi kapela Janusz Prusinowski Kompania.

 

W programie:

Na repertuar IV Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” składają się współczesne, multiinstrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz dedykowane kompozycje współczesne.  Niezwykłe klimaty dawnej wsi ukazane zostały w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane są w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in.: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszą opowieści ukazujące życie codzienne dawnych mieszkańców Polski północno-wschodniej.

 1. Chwała Tobie Słońce / Girsnā Tebbei, Saūli – kompozycja Oli Turkiewicz do pieśni Jaćwingów z ludowej gawędy o cysterskim mnichu Filipie (więcej informacji powyżej). Kompozycja Ola Turkiewicz. Rekonstrukcja w języku staropruskim – Piotr Szatkowski
 2. Siadaj, siadaj, ślicne kosianie – pieśń tradycyjna warmińska, z okolic Jegłunia. Aranżacja Ola Turkiewicz.
 3. Załosne serce – pieśń tradycyjna mazurska z okolic Olsztynka. Aranżacja Ola Turkiewicz.
 4. Saūlike – kompozycja Ola Turkiewicz
 5. Podcinacz – tradycyjny taniec mazurski. Aranżacja Ola Turkiewicz.
 6. Szumią ptaków loty – kompozycja Oli Turkiewicz do wiersza Bolesława Leśmiana
 7. Stoi uoset kole drogi – tradycyjna pieśń mazurska ze wsi Klon. Aranżacja Ola Turkiewicz.
 8. Pruska baba – kompozycja Marcin Riege
 9. Wyjrzała uoknem – tradycyjna pieśń mazurska z okolic Ostródy. Aranżacja Ola Turkiewicz.
 10. Kūlgrinda – kompozycja Krzysztof Kowalewski
 11. Cas do domu, cas & Noc – tradycyjna pieśń mazurska z okolic Rynu w kompliacji z wierszem Atanazego Feta w przekładzie Kazimiery Iłłakowiczówny. Aranżacja i kompozycja Ola Turkiewicz.
 12. Kani ty Jaśku – pieśń z pogranicza Warmii i Mazur ze wsi Pluski. Aranżacja Ola Turkiewicz.

 

Wykonawcy:

Projekt realizuje pochodząca z Mazur, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew), której towarzyszyć będzie Justyna Czerwińska (śpiew) oraz zespół jazzowych i etnicznych instrumentalistów w składzie: Paweł Iwaszkiewicz – flety, Paweł Jabłoński – akordeon i instrumenty klawiszowe, Marcin Riege – instrumenty klawiszowe, Wojciech Hartman – skrzypce, Krzysztof Kowalewski – gitary, Marcin Fidos – bas, kontrabas, Adam Rozenman – instrumenty perkusyjne, Grzegorz Poliszak – perkusja. W drugiej części koncertu do zespołu Projektu Arboretum dołączy Janusz Prusinowski Kompania w składzie: Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia, cymbały, śpiew; Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, śpiew; Michał Żak – flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon; Szczepan Pospieszalski – trąbka basy; Piotr Zgorzelski – basy, taniec.
Etniczno-bajkową narrację IV Projektu Arboretum poprowadzi w aktor scen warszawskich, Krzysztof Franieczek.
Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski.
Realizacja dźwięku: Kamil Bobrukiewicz.

 

Projekt Arboretum.

Projekt doskonale wpisuje się w definicje m.in.: muzyki źródeł, elektronicznej, współczesnej, jazzu i kultury wysokiej. Jest to jedno z niewielu wydarzeń twórczo interpretujących spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. To wydarzenie wyjątkowe w skali kraju, stające się rozpoznawalnym, warmińsko-mazurskim produktem regionalnym. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL.

Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwara regionalna, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna, rekonstruowana, mowa wykorzystywana jest we współczesnych utworach Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz z połowy XX wieku.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia. Oprócz Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte a także w Kanadzie, byli oni m.in. organizatorami Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto.

 

Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.

Wstęp na Projekt Arboretum jest wolny.

Patronat Honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy:
Fundacja Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Urząd Miasta Mrągowo

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

Patronat medialny:
Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio S.A., Polskie Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn

 

Kontakt dla mediów:

Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
(+48) 601 130 016
Projekt Arboretum

 

Więcej informacji o Projekcie Arboretum

 

Oficjalna strona Projektu Arboretum: www.projektarboretum.pl
O Projekcie Arboretum: www.projektarboretum.pl/projekt-arboretum/
Muzyka hybrydowa: www.projektarboretum.pl/projekt-arboretum/muzyka-hybrydowa/
Repertuar Projektu Arboretum: www.projektarboretum.pl/utwory/
Twórcy Projektu Arboretum:

Logotyp Projektu Arboretum

O Projekcie Arboretum

 

W 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zainicjowała autorski koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum, który realizowany jest w Amfiteatrze nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Jest to drugi, po Koncercie Niepodległości, projekt statutowy Fundacji. Ten autorski spektakl współtworzony jest przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia. Projekt doskonale wpisuje się w definicje m.in.: muzyki źródeł, elektronicznej, współczesnej i jazzu, a także kultury wysokiej.
Projekt Arboretum to jedno z niewielu wydarzeń, które twórczo interpretuje spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej, przez co jest wydarzeniem wyjątkowym na Warmii i Mazurach. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-  wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL.  Dzięki tym cechom, już od pierwszej edycji, Projekt Arboretum stał się rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym.
Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwara regionalna, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna mowa rekonstruowana jest na potrzeby nowych kompozycji Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz  z połowy XX wieku.
Kompozycje twórców Projektu Arboretum oraz Koncertu Niepodległości nie mieszczą się w utartych definicjach i trudno przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem trwającej od 2008 roku współpracy twórców obu projektów, jest wypracowanie własnego stylu, który określamy mianem muzyki hybrydowej. Popularne współcześnie pojęcie hybrydy, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Odnosi się to także do muzyki tworzonej w nurcie hybrydowym. Istotą muzyki hybrydowej jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne, określane cytatami. Wykorzystywane cytaty pełnią rolę części, które określają temat, charakter i tempo utworu. Są one oplatane partiami wokalnymi, klasycznymi i elektronicznymi intermezzami, suitami gitarowymi czy fortepianowymi, które spajają całość przejmując prowadzenie. Niektóre z tych partii i cytatów samodzielnie stanowić by mogły odrębne utwory muzyczne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. cytatów muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.
W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej oraz  pieśniach tradycyjnych i innych.
Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne, jak i dynamiczne.

W ramach Projektu Arboretum organizowane są także działania w przestrzeni publicznej otwarte na udział publiczności. W 2014 premierze wydarzenia towarzyszyła akcja Arboretum o świcie, w trakcie której o świcie, nad brzegiem jeziora Czos członkinie zespołu Dziczka śpiewem a capella wykonanym białymi głosami powitały wschód słońca. Obecnie, Projekt Arboretum zamyka Potańcówka Ludowa, połączona z warsztatami tańca ludowego.

Nasze strony:

Oficjalna strona wydarzenia: http://www.projektarboretum.pl
Fanpage Projektu Arboretum: https://www.facebook.com/projektarboretum
Obserwuj Projekt Arboretum na Twitterze: https://twitter.com/ProjektArboretu
Projekt Arboretum na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChF3ItL7WGcQucrVkWhOulg
Projekt Arboretum na Soundcloud: https://soundcloud.com/projekt-arboretum

Materiały graficzne

Logotyp i projekty plakatów Projektu Arboretum

Logotyp Projektu Arboretum

Okładka płyty Projekt Arboretum

Plakat Projekt Arboretum- edycja specjalna „Mazury i Podole” na: XVI International Jazz Festival „Flugery Lwowa” 2018

Plakat IV Projekt Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”

Plakat III Projekt Arboretum „Warmia i Mazury”

Plakat II Projekt Arboretum „Kurpie i Mazury”

Plakat I Projekt Arboretum „Kurpie i Podole”

Zdjęcia

Prosimy o podawanie autorów zdjęć. Zdjęcia udostępniamy w oryginalnej, pełnej rozdzielczości.

Przygotowania do III Projektu Arboretum. Fot. Piotr Piercewicz

II Projekt Arboretum. Fot. Jacek Raniowski

I Projekt Arboretum. Fot. Juliusz Uciński

III Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Jacek Górski

II Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Jacek Raniowski

I Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Juliusz Uciński

I Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Juliusz Uciński

Materiały wideo

Reportaże i wywiady

TVP Olsztyn (2)

Napisali o nas

Artykuły związane z Projektem Arboretum opublikowane w różnych mediach.

Kontakt dla mediów

 

Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
(+48) 601 130 016
Projekt Arboretum

 

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
NIP: 844-235-22-08, Regon: 20080762, KRS: 0000477637

Zobacz także

Projekt Arboretum na skróty

Projekt Arboretum zaprasza do Świata Muzyki Hybrydowej

Chcesz otrzymywać informacje o darmowych wejściówkach na koncerty, a także o nowych wydarzeniach? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Chcę otrzymywać e-mail newsletter (możliwość późniejszej rezygnacji)