Projekt Arboretum

Materiały dla mediów

Materiały prasowe ze zgodą na publikacje. W przypadku zdjęć prosimy o podanie ich autorów.

V Projekt Arboretum pt. „Drewniane Gody” 2018

 

Komunikat prasowy z dn. 14 lipca 2018

Poniżej znajdują się materiały prasowe ze zgodą na publikacje.

 

Pięciolecie niezwykłego koncertu muzyki hybrydowej.

4 sierpnia 2018 roku o godz. 19.00, w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie, odbędzie się jubileuszowy, V Projekt Arboretum pt. „Drewniane Gody”. Będzie to jubileuszowa edycja autorskiego koncertu muzyki hybrydowej, inspirowanego muzyką tradycyjną oraz dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Projekt Arboretum realizowany jest w amfiteatrze nad Jeziorem Czos w Mrągowie od 2014 roku.

Międzynarodowa trasa Projektu Arboretum i nowy projekt Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Jubileuszowa edycja odbywa się w ramach międzynarodowej trasy koncertu, którą w maju otworzyła zagraniczna premiera Projektu Arboretum we Lwowie podczas XVI International Jazz Festival „Flugery L’vova”, a zakończy prezentacja Projektu Arboretum na PolArt Festival w Brisbane w Australii w grudniu br. 3 sierpnia 2018, w przeddzień V Projekt Arboretum, zainaugurowany zostanie Festiwal Hybryda Kultur, kolejny i odrębny projekt Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Festiwal Hybryda Kultur prezentować będzie twórczość artystów wywodzących się z wielu nurtów muzycznych, których wspólnym mianownikiem są inspiruje kulturą tradycyjną i ludową. Hybryda Kultur to także przegląd twórców pieczołowicie rekonstruujących prawdziwe brzmienia muzyki korzeni.

Program Projektu Arboretum:

Na repertuar jubileuszowego, V Projektu Arboretum „Drewniane Gody” składają się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne.  Będzie to swoista podróż przez zaginiony świat pieśni dawnych Mazur, Warmii, Kurpiów, Suwalszczyzny, Podola i Polesia. Pochodzące z „czterech stron świata”, pozornie proste ludowe nuty, wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in.: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące życie codzienne mieszkańców dawnej wsi.

 1. Z czterech stron świata. Muzyka, słowa i wykonanie: Ola Turkiewicz
 2. Скопаю я грядочку / Skopaju ja griadoczku. Tradycyjna pieśń z Podola. Aranż.: O.Turkiewicz
 3. Зачепиха / Zaczepicha. Tradycyjna pieśń z Podola. Aranż. O.Turkiewicz
 4. Za co ze mnie mama łaje. Tradycyjna pieśń kurpiowska. Aranż.: Marcin Riege.
 5. A gdzież moje konie & Stoi lipa, lipulecka. Kompilacja tradycyjnej pieśni z kompozycją Oli Turkiewicz do zachowanych słów pieśni mazurskiej. Muzyka: Ola Turkiewicz
 6. Kūlgrinda. Współczesna kompozycja instrumentalna. Muz.: Krzysztof Kowalewski
 7. Pisała dziewcyna do Jasieczka listek. Mazurska pieśń tradycyjna (Dąbrówno). Aranż. Ola Turkiewicz
 8. Z tamtej strony jeziorecka. Mazurska pieśń tradycyjna (Nibork, Chorzele). Aranż.:Ola Turkiewicz
 9. Siadaj, siadaj, ślicne kosianie. Mazurska pieśń weselna (pow. Giżycko). Aranż.:Ola Turkiewicz
 10. Chodzony niewieści. Tradycyjny taniec mazurski z okolic Szczytna i Janowa. Aranżacja: Ola Turkiewicz.
 11. Stoi uoset kole drogi. Mazurska pieśń tradycyjna (Klon, pow. Szczytno). Aranż.:Ola Turkiewicz
 12. Cas do domu, cas & Kompilacja mazurskiej pieśni prządek (Ryn) z kompozycją Oli Turkiewicz do wiersza Atanazego Feta.
 13. Wyszymory i Brzeginie. Muzyka, słowa i wykonanie: Ola Turkiewicz.
 14. Wyjrzała oknem. Mazurska pieśń tradycyjna (Ostróda). Aranż.:Ola Turkiewicz
 15. Gdy ukaże się źródło. Kompozycja Ola Turkiewicz
 16. Kompozycja instrumentalna Krzysztofa Kowalewskiego
 17. Szumią ptaków loty. Kompozycja Oli Turkiewicz do wiersza Bolesława Leśmiana
 18. Ой не літай перепілка вночі / Oj nie litaj pieriepiłka wnoczi. Tradycyjna kołysanka z Podola. Śpiew: Ola Turkiewicz
 19. Kłobuk. Współczesna kompozycja instrumentalna Oli Turkiewicz.

 Ekipa Projektu Arboretum.

Twórcami Projektu Arboretum są pochodząca z Mazur, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz scenarzysta i producent Jacek „Wiejski” Górski. Projekt realizuje zespół jazzowych i etnicznych muzyków sesyjnych w składzie Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew), Justyna Czerwińska (śpiew), Paweł Iwaszkiewicz (flety), Maksymilian Pelczarski (akordeon), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Anna Patynek (instrumenty perkusyjne) i Karol Domański – perkusja. Etniczno-bajkową narrację V Projektu Arboretum poprowadzi w aktor scen warszawskich, Krzysztof Franieczek. Realizacja dźwięku: Kamil Bobrukiewicz. Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski.

Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum oraz warsztaty tańca tradycyjnego.

Zwieńczeniem jubileuszowej edycji będzie Potańcówka ludowa Projektu Arboretum, którą po koncercie  poprowadzi Janusz Prusinowski Kompania w składzie: Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia polska, cymbały, śpiew; Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, śpiew; Aleksander Kwietniak – klarnet; Szczepan Pospieszalski – trąbka basy; Piotr Zgorzelski – basy, taniec.

Projekt Arboretum.

Projekt doskonale wpisuje się w definicje m.in.: muzyki źródeł, elektronicznej czy współczesnej, jazzu i kultury wysokiej. Jest to jedno z niewielu wydarzeń twórczo interpretujących spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. To wydarzenie wyjątkowe w skali kraju, stające się rozpoznawalnym, warmińsko-mazurskim produktem regionalnym. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL. Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwary regionalne, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna, rekonstruowana, mowa wykorzystywana jest we współczesnych utworach Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz z połowy XX wieku.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia. Oprócz Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte a także w Kanadzie, byli oni organizatorami m.in. Hybryda Kultur Festiwal w Mrągowie, Polskiego Festiwalu Jazzowego w Toronto oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto.

Patronat Honorowy:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczpospolitej oraz Urząd Miasta Mrągowo.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny:

Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio S.A

Wstęp na Projekt Arboretum jest wolny

Kontakt dla mediów:

Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
(+48) 601 130 016
Projekt Arboretum

 

Więcej informacji o Projekcie Arboretum

Oficjalna strona Projektu Arboretum: www.projektarboretum.pl
O Projekcie Arboretum: www.projektarboretum.pl/projekt-arboretum/
Muzyka hybrydowa: www.projektarboretum.pl/projekt-arboretum/muzyka-hybrydowa/
Repertuar Projektu Arboretum: www.projektarboretum.pl/utwory/
Twórcy Projektu Arboretum:

Logotyp Projektu Arboretum

O Projekcie Arboretum

 

W 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej zainicjowała autorski koncert muzyki hybrydowej Projekt Arboretum, który realizowany jest w Amfiteatrze nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Jest to drugi, po Koncercie Niepodległości, projekt statutowy Fundacji. Ten autorski spektakl współtworzony jest przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia. Projekt doskonale wpisuje się w definicje m.in.: muzyki źródeł, elektronicznej, współczesnej i jazzu, a także kultury wysokiej.
Projekt Arboretum to jedno z niewielu wydarzeń, które twórczo interpretuje spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej, przez co jest wydarzeniem wyjątkowym na Warmii i Mazurach. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-  wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL.  Dzięki tym cechom, już od pierwszej edycji, Projekt Arboretum stał się rozpoznawalnym warmińsko-mazurskim produktem regionalnym.
Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwara regionalna, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna mowa rekonstruowana jest na potrzeby nowych kompozycji Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz  z połowy XX wieku.
Kompozycje twórców Projektu Arboretum oraz Koncertu Niepodległości nie mieszczą się w utartych definicjach i trudno przyporządkować je konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Efektem trwającej od 2008 roku współpracy twórców obu projektów, jest wypracowanie własnego stylu, który określamy mianem muzyki hybrydowej. Popularne współcześnie pojęcie hybrydy, oznacza coś, co składa się z różnych elementów, często niepasujących do siebie. Odnosi się to także do muzyki tworzonej w nurcie hybrydowym. Istotą muzyki hybrydowej jest połączenie kilku nurtów w jednym utworze. Fundamentami kompozycji, przejmującymi często role partii solowych, stają się wiernie odtwarzane utwory np. dawne, ludowe i obrzędowe, poezja śpiewana, ale także oryginalne odgłosy natury i inne, określane cytatami. Wykorzystywane cytaty pełnią rolę części, które określają temat, charakter i tempo utworu. Są one oplatane partiami wokalnymi, klasycznymi i elektronicznymi intermezzami, suitami gitarowymi czy fortepianowymi, które spajają całość przejmując prowadzenie. Niektóre z tych partii i cytatów samodzielnie stanowić by mogły odrębne utwory muzyczne. Inspiracją do powstania muzyki hybrydowej była między innymi twórczość Richarda Wagnera i Henryka Mikołaja Góreckiego, czy takich ikon jazzu jak Ella Fitzgerald, Miles Davis, Dizzy Gillespie. Twórcy ci często używali tzw. cytatów muzycznych, pochodzących z różnych nurtów, czy twórczości etnicznej, wbudowując je w nowe kompozycje lub własne interpretacje.
W instrumentalizacji wykorzystywane są zarówno współczesne instrumenty muzyczne, jak i tradycyjne, etniczne, dawne lub nietypowe. Trzon instrumentarium stanowi jazzowa sekcja rytmiczna (pianino, gitara, perkusja, bas), która często wspomagana jest sekcją smyczkową i instrumentami elektronicznymi. Kompozycje oparte są m.in. na stylach: jazzowym, klasycznym, elektronicznym, rocku alternatywnym, muzyce etnicznej a także poezji śpiewanej oraz  pieśniach tradycyjnych i innych.
Muzyczny temat, narracja i akompaniament łączą się w różnych nurtach, tworząc hybrydową, spójną całość, pomimo różnorodności części składowych utworów. Przejścia pomiędzy poszczególnymi partiami mogą być zarówno subtelne, jak i dynamiczne.

W ramach Projektu Arboretum organizowane są także działania w przestrzeni publicznej otwarte na udział publiczności. W 2014 premierze wydarzenia towarzyszyła akcja Arboretum o świcie, w trakcie której o świcie, nad brzegiem jeziora Czos członkinie zespołu Dziczka śpiewem a capella wykonanym białymi głosami powitały wschód słońca. Obecnie, Projekt Arboretum zamyka Potańcówka Ludowa, połączona z warsztatami tańca ludowego.

Nasze strony:

Oficjalna strona wydarzenia: http://www.projektarboretum.pl
Fanpage Projektu Arboretum: https://www.facebook.com/projektarboretum
Obserwuj Projekt Arboretum na Twitterze: https://twitter.com/ProjektArboretu
Projekt Arboretum na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChF3ItL7WGcQucrVkWhOulg
Projekt Arboretum na Soundcloud: https://soundcloud.com/projekt-arboretum

Materiały graficzne

Logotyp i projekty plakatów Projektu Arboretum

Logotyp Projektu Arboretum

Okładka płyty Projekt Arboretum

Plakat Projekt Arboretum in Australia

Plakat V Projekt Arboretum „Drewniane gody”

Plakat Projekt Arboretum- edycja specjalna „Mazury i Podole” na: XVI International Jazz Festival „Flugery Lwowa” 2018

Plakat IV Projekt Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”

Plakat III Projekt Arboretum „Warmia i Mazury”

Plakat II Projekt Arboretum „Kurpie i Mazury”

Plakat I Projekt Arboretum „Kurpie i Podole”

Zdjęcia

Prosimy o podawanie autorów zdjęć. Zdjęcia udostępniamy w oryginalnej, pełnej rozdzielczości.

Przygotowania do III Projektu Arboretum. Fot. Piotr Piercewicz

II Projekt Arboretum. Fot. Jacek Raniowski

I Projekt Arboretum. Fot. Juliusz Uciński

III Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Jacek Górski

II Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Jacek Raniowski

I Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Juliusz Uciński

I Projekt Arboretum; Ola Turkiewicz. Fot. Juliusz Uciński

Materiały wideo

Reportaże i wywiady

TVP Olsztyn (2)

Napisali o nas

Artykuły związane z Projektem Arboretum opublikowane w różnych mediach.

Kontakt dla mediów

 

Jacek „Wiejski” Górski
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
(+48) 601 130 016
Projekt Arboretum

 

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej
NIP: 844-235-22-08, Regon: 20080762, KRS: 0000477637