Projekt Arboretum

V Projekt Arboretum „Drewniane gody” 2018

4 sierpnia 2018, godz. 19:00

Amfiteatr, jezioro Czos, Mrągowo

Wstęp wolny

Pięciolecie niezwykłego koncertu muzyki hybrydowej.

4 sierpnia 2018 roku o godz. 19.00, w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie, odbędzie się jubileuszowy, V Projekt Arboretum pt. „Drewniane Gody”. Będzie to jubileuszowa edycja autorskiego koncertu muzyki hybrydowej, inspirowanego muzyką tradycyjną oraz dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Projekt Arboretum realizowany jest w amfiteatrze nad Jeziorem Czos w Mrągowie od 2014 roku.

Międzynarodowa trasa Projektu Arboretum i nowy projekt Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Jubileuszowa edycja odbywa się w ramach międzynarodowej trasy koncertu, którą w maju otworzyła zagraniczna premiera Projektu Arboretum we Lwowie podczas XVI International Jazz Festival „Flugery L’vova”, a zakończy prezentacja Projektu Arboretum na PolArt Festival w Brisbane w Australii w grudniu br.  W przeddzień V Projektu Arboretum tj. 3 sierpnia 2018, zainaugurowany zostanie Festiwal Hybryda Kultur, kolejny i odrębny projekt Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Festiwal Hybryda Kultur prezentować będzie twórczość artystów wywodzących się z wielu nurtów muzycznych, których wspólnym mianownikiem są inspiruje kulturą tradycyjną i ludową. Hybryda Kultur to także przegląd twórców pieczołowicie rekonstruujących prawdziwe brzmienia muzyki korzeni.

W programie.

Na repertuar jubileuszowego, V Projektu Arboretum „Drewniane Gody” składają się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Będzie to swoista podróż przez zaginiony świat pieśni dawnych Mazur, Warmii, Kurpiów, Suwalszczyzny, Podola i Polesia. Pochodzące z „czterech stron świata”, pozornie proste ludowe nuty, wkomponowane zostaną w hybrydowe aranżacje sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in.: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące życie codzienne mieszkańców dawnej wsi.

  1. Z czterech stron świata. Muzyka, słowa i wykonanie: Ola Turkiewicz
  2. Скопаю я грядочку / Skopaju ja griadoczku. Tradycyjna pieśń z Podola. Aranż.: O.Turkiewicz
  3. Зачепиха / Zaczepicha. Tradycyjna pieśń z Podola. Aranż. O.Turkiewicz
  4. Za co ze mnie mama łaje. Tradycyjna pieśń kurpiowska. Aranż.: Marcin Riege
  5. A gdzież moje konie & Stoi lipa, lipulecka. Kompilacja tradycyjnej pieśni z kompozycją Oli Turkiewicz do zachowanych słów pieśni mazurskiej. Muzyka: Ola Turkiewicz
  6. Kūlgrinda. Współczesna kompozycja instrumentalna. Muz.: Krzysztof Kowalewski
  7. Pisała dziewcyna do Jasieczka listek. Mazurska pieśń tradycyjna (Dąbrówno). Aranż. Ola Turkiewicz
  8. Z tamtej strony jeziorecka. Mazurska pieśń tradycyjna (Nibork, Chorzele). Aranż.:Ola Turkiewicz
  9. Siadaj, siadaj, ślicne kosianie. Mazurska pieśń weselna (pow. Giżycko). Aranż.:Ola Turkiewicz
  10. Chodzony niewieści. Tradycyjny taniec mazurski z okolic Szczytna i Janowa. Aranż.: Ola Turkiewicz
  11. Stoi uoset kole drogi. Mazurska pieśń tradycyjna (Klon, pow. Szczytno). Aranż.: Ola Turkiewicz
  12. Cas do domu, cas & Kompilacja mazurskiej pieśni prządek (Ryn) z kompozycją Oli Turkiewicz do wiersza Atanazego Feta.
  13. Wyszymory i Brzeginie. Muzyka, słowa i wykonanie: Ola Turkiewicz.
  14. Wyjrzała oknem. Mazurska pieśń tradycyjna (Ostróda). Aranż.:Ola Turkiewicz
  15. Gdy ukaże się źródło. Kompozycja Ola Turkiewicz
  16. Kompozycja instrumentalna Krzysztofa Kowalewskiego
  17. Szumią ptaków loty. Kompozycja Oli Turkiewicz do wiersza Bolesława Leśmiana
  18. Ой не літай перепілка вночі / Oj nie litaj pieriepiłka wnoczi. Tradycyjna kołysanka z Podola. Śpiew: Ola Turkiewicz
  19. Kłobuk. Współczesna kompozycja instrumentalna Oli Turkiewicz.

Wykonawcy.

Twórcami Projektu Arboretum są pochodząca z Mazur, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz scenarzysta i producent Jacek „Wiejski” Górski. Projekt realizuje zespół jazzowych i etnicznych muzyków sesyjnych w składzie: Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew, gitara, okaryna), Justyna Czerwińska (śpiew), Paweł Iwaszkiewicz (flety), Maksymilian Pelczarski (akordeon), Marcin Riege (instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Krzysztof Kowalewski (gitary), Marcin Ritter (bas, kontrabas), Anna Patynek (instrumenty perkusyjne) i Karol Domański – perkusja.  Etniczno-bajkową narrację V Projektu Arboretum poprowadzi aktor scen warszawskich, Krzysztof Franieczek.
Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski.
Realizacja dźwięku: Kamil Bobrukiewicz

Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum oraz warsztaty tańca tradycyjnego.

Zwieńczeniem jubileuszowej edycji będzie Potańcówka ludowa Projektu Arboretum, którą po koncercie poprowadzi Janusz Prusinowski Kompania w składzie: Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia, cymbały, śpiew; Maciej Żurek – skrzypce, bębenek, Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon,; Aleksander Kwietniak – śpiew, klarnet, basy oraz Piotr Piszczatowski – prowadzenie tańców. Projektowi Arboretum po raz kolejny towarzyszą warsztaty tańca tradycyjnego, które w tym roku odbywać się będą od godz. 15.00 na miejskim molo w Mrągowie.

Projekt Arboretum.

Projekt doskonale wpisuje się w definicje m.in.: muzyki źródeł, elektronicznej czy współczesnej, jazzu i kultury wysokiej. Jest to jedno z niewielu wydarzeń twórczo interpretujących spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. To wydarzenie wyjątkowe w skali kraju, stające się rozpoznawalnym, warmińsko-mazurskim produktem regionalnym. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL.

Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwary regionalne, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna, rekonstruowana, mowa wykorzystywana jest we współczesnych utworach Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz z połowy XX wieku.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia. Oprócz Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte a także w Kanadzie, byli oni organizatorami m.in. Hybryda Kultur Festiwal w Mrągowie, Polskiego Festiwalu Jazzowego w Toronto oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto.

Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.

Wstęp na Projekt Arboretum oraz wydarzenia towarzyszące jest wolny.

Regulamin imprezy dostępny jest pod adresem https://www.projektarboretum.pl/regulaminy/

Wydarzenia towarzyszące

Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum i warsztaty tańca tradycyjnego

Dodatkową atrakcją V Projektu Arboretum „Drewniane Gody” będzie Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum poprowadzona przez zespół Janusz Prusinowski Kompania, która odbędzie się tuż po zakończeniu koncertu w amfiteatrze nad jeziorem Czos. Na warsztaty tańca organizator zaprasza na molo miejskie w Mrągowie od godziny 15:00. Obydwa wydarzenia są otwarte na udział publiczności, a wstęp na nie jest wolny.

Patronat honorowy

Dofinansowanie

logo-kultura-dostepna

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorzy

logo_fd_rp.rct
herb-mragowo

Partner

logo-zwiazek-mazurski

Patroni medialni

logo_pap.rct

Wsparcie technologiczne