Projekt Arboretum

IV Projekt Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” 2017

23 lipca 2017

Amfiteatr, jezioro Czos, Mrągowo

godz. 19:00

Wstęp wolny

Czwarta edycja niezwykłego koncertu.

W niedzielę, 23 lipca 2017 roku o godz. 19.00, w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie, odbędzie się IV Projekt Arboretum pt. „Jaćwież, Warmia i Mazury”. Jest to kolejna edycja autorskiego koncertu muzyki hybrydowej, inspirowanego muzyką tradycyjną oraz dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.

 

Rekonstrukcja średniowiecznej pieśni Jaćwingów.

Wydarzeniem tegorocznego Projektu Arboretum będzie rekonstrukcja średniowiecznej pieśni Jaćwingów. Jej słowa zachowały się w przekazie ustnym we wsi Filipów (wcześniej Filipowo), gdzie zostały spisane w okresie międzywojennym. Pieśń ta była fragmentem ludowej gawędy o cysterskim mnichu Filipie Boguchwale, który na początku XIII w. nawracał plemiona Prusów i Jaćwingów. Wpleciona w elektroniczno-instrumentalny kolaż autorstwa Oli Turkiewicz, wykonana będzie w gwarze filipowskiej oraz w zrekonstruowanym języku staropruskim.

 

Premiera płyty i potańcówka ludowa.

Wydarzenie zbiega się z premierą płyty studyjnej Projektu Arboretum pt. „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”, zawierającej 18 utworów z dotychczasowego repertuaru projektu. Tegorocznej edycji ponownie towarzyszyć będą warsztaty tańca ludowego (Mrągowo, Plac Unii Europejskiej, 23 lipca godz. 16.00) oraz tradycyjna Potańcówka Ludowa, którą po koncercie Projekt Arboretum poprowadzi kapela Janusz Prusinowski Kompania.

 

W programie:

Na repertuar IV Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” składają się współczesne, multiinstrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz dedykowane kompozycje współczesne.  Niezwykłe klimaty dawnej wsi ukazane zostały w nowatorski sposób. Pozornie proste ludowe nuty wkomponowane są w hybrydowe aranżacje, sięgające po współczesne środki wyrazu, m.in.: jazz, etno, rock, poezję śpiewaną, muzykę elektroniczną czy klasyczną. Muzyce towarzyszą opowieści ukazujące życie codzienne dawnych mieszkańców Polski północno-wschodniej.

  1. Chwała Tobie Słońce / Girsnā Tebbei, Saūli – kompozycja Oli Turkiewicz do pieśni Jaćwingów z ludowej gawędy o cysterskim mnichu Filipie (więcej informacji powyżej). Kompozycja Ola Turkiewicz. Rekonstrukcja w języku staropruskim – Piotr Szatkowski
  2. Siadaj, siadaj, ślicne kosianie – pieśń tradycyjna warmińska, z okolic Jegłunia. Aranżacja Ola Turkiewicz.
  3. Załosne serce – pieśń tradycyjna mazurska z okolic Olsztynka. Aranżacja Ola Turkiewicz.
  4. Saūlike – kompozycja Ola Turkiewicz
  5. Podcinacz – tradycyjny taniec mazurski. Aranżacja Ola Turkiewicz.
  6. Szumią ptaków loty – kompozycja Oli Turkiewicz do wiersza Bolesława Leśmiana
  7. Stoi uoset kole drogi – tradycyjna pieśń mazurska ze wsi Klon. Aranżacja Ola Turkiewicz.
  8. Pruska baba – kompozycja Marcin Riege
  9. Wyjrzała uoknem – tradycyjna pieśń mazurska z okolic Ostródy. Aranżacja Ola Turkiewicz.
  10. Kūlgrinda – kompozycja Krzysztof Kowalewski
  11. Cas do domu, cas & Noc – tradycyjna pieśń mazurska z okolic Rynu w kompliacji z wierszem Atanazego Feta w przekładzie Kazimiery Iłłakowiczówny. Aranżacja i kompozycja Ola Turkiewicz.
  12. Kani ty Jaśku – pieśń z pogranicza Warmii i Mazur ze wsi Pluski. Aranżacja Ola Turkiewicz.

 

Wykonawcy:

Projekt realizuje pochodząca z Mazur, polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz (kompozycje, aranżacje, śpiew, gitara), której towarzyszyć będzie Justyna Czerwińska (śpiew) oraz zespół jazzowych i etnicznych instrumentalistów w składzie: Paweł Iwaszkiewicz – flety, Paweł Jabłoński – akordeon i instrumenty klawiszowe, Marcin Riege – instrumenty klawiszowe, Wojciech Hartman – skrzypce, Krzysztof Kowalewski – gitary, Marcin Fidos – bas, kontrabas, Adam Rozenman – instrumenty perkusyjne, Bogusz Wekka – instrumenty perkusyjne,  Grzegorz Poliszak – perkusja. W drugiej części koncertu do zespołu Projektu Arboretum dołączy Janusz Prusinowski Kompania w składzie: Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia, cymbały, śpiew; Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, śpiew; Michał Żak – flet drewniany, szałamaja, klarnet, saksofon; Szczepan Pospieszalski – trąbka basy; Piotr Zgorzelski – basy, taniec.
Etniczno-bajkową narrację IV Projektu Arboretum poprowadzi w aktor scen warszawskich, Krzysztof Franieczek.
Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski.
Realizacja dźwięku: Kamil Bobrukiewicz.

 

Projekt Arboretum.

Projekt doskonale wpisuje się w definicje m.in.: muzyki źródeł, elektronicznej, współczesnej, jazzu i kultury wysokiej. Jest to jedno z niewielu wydarzeń twórczo interpretujących spuściznę kulturową obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. To wydarzenie wyjątkowe w skali kraju, stające się rozpoznawalnym, warmińsko-mazurskim produktem regionalnym. Jego twórcy, sięgając wprost do XIX- i XX-wiecznych źródeł, pomijają deformacje narosłe w okresie „cepelizacji” kultury ludowej w latach PRL.

Inspiracją muzyczną projektu są zapisy dawnych pieśni ludowych oraz gwara regionalna, utrwalone przez wybitnych etnografów i językoznawców, jak m.in.: Oskar Kolberg, Krzysztof Mrongowiusz, Wojciech Kętrzyński, Józef Gąsiorowski, Władysław Gębik, Witold Doroszewski i wielu innych. Kolejnymi inspiracjami Projektu Arboretum są: natura, dziedzictwo krajobrazowe oraz zaginione cywilizacje Prusów i Jaćwingów, których pradawna, rekonstruowana, mowa wykorzystywana jest we współczesnych utworach Projektu Arboretum. Dopełnieniem powyższych źródeł są nagrania archiwalne pieśni ludowych pochodzące z okresu międzywojennego oraz z połowy XX wieku.

Projekt Arboretum to drugi, po Koncercie Niepodległości, autorski spektakl współtworzony przez polsko-kanadyjską kompozytorkę i wokalistkę jazzową Olę Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzystę i reżysera wydarzenia. Oprócz Koncertu Niepodległości, organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte a także w Kanadzie, byli oni m.in. organizatorami Polskiego Festiwalu Jazzowego oraz Polskich Zaduszek Jazzowych w Toronto.

 

Projekt Arboretum to wydarzenie, którego potencjał jest trudny do przecenienia.

Wstęp na Projekt Arboretum jest wolny.

Regulamin imprezy dostępny jest pod adresem https://www.projektarboretum.pl/regulaminy/

Wydarzenia towarzyszące

Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum 2017

Dodatkową atrakcją IV Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury” będzie Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum oraz warsztaty tańca tradycyjnego poprowadzone przez zespół Janusz Prusinowski Kompania. Obydwa wydarzenia są otwarte na udział publiczności, a wstęp na nie jest wolny.
Warsztaty tańca odbędą się na Placu Unii Europejskiej od godziny 16:00, natomiast Potańcówka Ludowa Projektu Arboretum tuż po zakończeniu koncertu w amfiteatrze nad jeziorem Czos.

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017.

Organizatorzy

logo_fd_rp.rct
herb-mragowo

Patroni medialni

logo_pap.rct
logo_tvp3olsztyn