Projekt Arboretum

Koncert Niepodległości

Drugie, autorskie  wydarzenie twórców Projektu Arboretum

Logotyp Koncertu Niepodległości autorstwa Oli Turkiewicz (Urząd Patentowy RP zgłosz. nr 415054, nr 415056)

Koncert Niepodległości to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Specjalne edycje Koncertu Niepodległości odbyły się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz w Łodzi. W 2016 roku w Kanadzie miała miejsce międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości (podtytuł Polish Independence Concert).

Jest jednym z dwóch autorskich projektów kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzysty i reżysera wydarzenia. Ich autorstwa jest też koncepcja, nazwa i logo Koncertu Niepodległości. Projekt łączy formułę kultury wysokiej i relikty dawnych pieśni patriotycznych, z poezją śpiewaną, jazzem, rockiem i wieloma innymi nurtami muzyki współczesnej. Połączenie odmiennej stylistyki muzycznej możliwe jest dzięki aranżacjom, tworzonym w autorskim stylu określanym jako muzyka hybrydowa.

Współorganizatorami Koncertu Niepodległości są: Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej we współpracy ze Stowarzyszeniem Federacji Młodzieży Walczącej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Realizację Koncertu Niepodległości wsparło blisko 100 instytucji, organizacji pozarządowych a także polskich i zagranicznych firm komercyjnych. We wszystkich edycjach zaangażowanych zostało ponad 500 osób, m.in. artystów, obsługi technicznej oraz wolontariuszy.

Nazwę Koncert Niepodległości nosi także realizująca projekt formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

Wejściówki na dotychczasowe edycje Koncertu Niepodległości były bezpłatne dla publiczności, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Drugim autorskim wydarzeniem twórców Koncertu Niepodległości jest Projekt Arboretum, koncert muzyki hybrydowej inspirowany dziedzictwem muzycznym i etnicznym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej.

Historia projektu

Prace nad Koncertem Niepodległości rozpoczęły się w 2008 roku, a jego premiera miała miejsce 11 listopada 2009 w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie od tej pory realizowany jest rokrocznie. Łącznie od 2009 roku zrealizowano (także w innych miejscach) 13 edycji Koncertu Niepodległości. Począwszy od 2015 roku Koncert Niepodległości objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wcześniej wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który kilkakrotnie skierował listy otwarte do uczestników wydarzenia.

W 2013 roku pod nazwą Koncert Niepodległości Trzeciego Maja, zainaugurowano kolejną edycję projektu. Odbywa się ona w dniu 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert Niepodległości zaistniał na stałe w kalendarium wydarzeń kulturalnych odbywających się w Warszawie w dniu Święta Niepodległości oraz święta Konstytucji 3 Maja.

1 września 2016 po raz pierwszy zrealizowana została kolejna cykliczna edycja Koncertu Niepodległości „Westerplatte” realizowana nad brzegiem morza na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. W 2016 roku w Kanadzie, pod nazwą Polish Independence Concert in Canada, odbyła się międzynarodowa premiera Koncertu Niepodległości. Polish Independence Concert zrealizowany został przez międzynarodowy, polsko-kanadyjski zespół muzyków sesyjnych, a jego program został rozszerzony o tematykę wzajemnych relacji pomiędzy Polakami a Kanadyjczykami.

25 października 2016 zrealizowana została radiowa edycja Koncertu Nieodległości „w Radiu Łódź”, która odbyła się w ramach promocji wydanej w 2016 roku płyty Koncert Niepodległości. Koncert ten retransmitowany był na antenie Radia Łódź w dniu 11 listopada 2016.

Każda z edycji Koncertu Niepodległości ma swój temat przewodni, co pozwala na ukazanie repertuaru na tle kontekstu historycznego. W trakcie kolejnych edycji podejmowano między innymi temat cudzoziemców i mniejszości zasłużonych dla Rzeczypospolitej oraz dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów. W związku z 35-leciem wydarzeń lipca i sierpnia 1980 roku, ukazane zostały wydarzenia lat 80. XX wieku, a także powojenna droga do wolności w czasach PRL. W trakcie jubileuszowego Koncertu przypomniane zostały dzieje zapomnianych bohaterów i kawalerów orderu Virtuti Militari. Zaprezentowane też zostały różne aspekty dziedzictwa i tradycji Konstytucji 3 Maja. VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, który odbył się 11 listopada 2016 w Muzeum Powstania Warszawskiego, zainspirowany był niepodległościowym czynem młodzieży. Tematem kolejnego, IX Koncertu Niepodległości „Niepokorne” w listopadzie 2017, będą kobiety walczące o Niepodległość.

Autorska formuła Koncertu Niepodległości

Zaaranżowany od 2009 roku materiał to ponad 130 polskich pieśni patriotycznych, hymnów i piosenek żołnierskich. W repertuarze prezentowane są także utwory poetyckie m.in. łacińskie fragmenty Kroniki Polskiej Anonima tak zwanego Galla, wiersze Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Natana Tenenbauma, Leszka Szarugi i innych. Uzupełnieniem repertuaru są instrumentalne kompozycje współczesne, dedykowane kolejnym edycjom Koncertu Niepodległości. Koncert odbywa się w formule spektaklu słowno-muzycznego, w którym muzyka ukazywana jest w kontekście historycznym dzięki prozatorsko-poetyckiej narracji. W powstających od pierwszej edycji w 2009 roku kompozycjach i aranżacjach twórcy wykorzystują m.in. utwory patriotyczne, tradycyjne, etniczne, obrzędowe itp. Ukazywane są one poprzez kompilację z wieloma nurtami muzyki współczesnej, m.in. jazzem, muzyką klasyczną, elektroniczną i etniczną, poezją śpiewaną, rockiem alternatywnym, rapem, reggae-punkiemi i techno-housem. Wykreowany w ten sposób nowy, autorski gatunek muzyczny, który zdefiniowany został przez twórców jako muzyka hybrydowa, stał się znakiem charakterystycznym projektu.

Ekipa Koncertu Niepodległości – formacja muzyków sesyjnych

Koncert Niepodległości to założona przez Olę Turkiewicz formacja muzyków sesyjnych i artystów, przez którą przewinęło się ponad 130 artystów z Polski, Armenii, Ukrainy, Kanady, Meksyku i Wielkiej Brytanii. W edycjach Koncertu Niepodległości uczestniczyli aktorzy, jazzmani, a także wykonawcy muzyki symfonicznej, popularnej, etnicznej, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

 

Więcej informacji o Projekcie „Koncert Niepodległości” można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: https://www.koncertniepodleglosci.pl/