Projekt Arboretum

Marcin Ritter

Bas, kontrabas

Marcin Ritter fot. J. Uciński

Kompozytor, aranżer, kontrabasista i gitarzysta basowy.

Od 2010 roku brał udział w większości projektów muzycznych realizowanych przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej i jej twórców, tj. Projekt Arboretum i Koncert Niepodległości.

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie kontrabasu. Jako uczeń szkoły średniej był członkiem młodzieżowej orkiestry kameralnej „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją Ryszarda Osmolińskiego. Podczas studiów prowadził samodzielną klasę kontrabasu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli. Współpracował z Reprezentacyjnym Zespołem Województwa Łódzkiego oraz zespołem folklorystycznym HARNAM, z którym koncertował niemal we wszystkich krajach Europy zachodniej.

Przez wiele lat był członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Łódź – Bałuty, w którym aktywnie działał. Organizuje i prowadzi warsztaty umuzykalniające „Rockendrologia” skierowane do dzieci i młodzieży. Jest współzałożycielem fundacji „Dom Muzyki” promującej łódzkie środowisko artystyczne.

Nagrywał i koncertował z łódzkimi grupami „Vintage” i „Harlem”, a także z „Oddziałem Zamkniętym” i „Blue Cafe”, Małgorzatą Ostrowską, Maćkiem Balcarem, „Side Roud”, „Qbek”, „Foxy Blues”, „Hot Asterix”, „Colerado Band”. W 2008 skomponował muzykę do spektaklu Blatter. Przez 13 lat związany był z łódzkim zespołem „Normalsi”, który współtworzył. Współpracuje z łódzkimi teatrami. Był jurorem na wielu festiwalach m.in.: Festiwal zespołów rockowych „Zderzak”, Łódzka scena muzyczna, „Rock May Festival”, „Vena Festiva Rock May Festival”, „Folkowe inspiracje”.

Od 2011 r współpracuje z zespołem EKT Gdynia, obecnie współpracuje także z wokalistami Bartkiem Grzankiem, Piotrem Roguckim i Arturem Gadowskim.

W swoim dorobku ma 10 nagranych płyt, w tym m.in.: „Koncert Niepodległości” i „Projekt Arboretum” pt. „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”, a także płyty z zespołem „Normalsi”, Bartkiem Grzankiem, Dominiką Żukowską ,Andrzejem Koryckim i Barbarą Białowąs.