Projekt Arboretum

Piotr Nowotnik

Flety, lira korbowa

Piotr Nowotnik

Piotr Nowotnik od ponad dwóch dekad tworzy muzykę i dźwięk dla teatru, filmu, sztuk wizualnych oraz komponuje współczesną muzykę koncertową. Komponuje i gra na instrumentach świata takich jak lira korbowa, dudy szwedzkie, kusztar ujgurski , flety alikwotowe Słowacji i Skandynawii oraz instrumenty stroikowe Dalekowschodniej Azji.

Od 1999 stale angażuje się w kolaboracje z artystami różnych dyscyplin: od ‘musique concrete’ dla tancerzy Butoh, po tworzenie cyfrowych bibliotek audio na platformie Native Instruments Kontakt. Jego muzyka wykonywana jest we Francji, Australii, Stanach Zjednoczonych, Polsce, Hong Kongu, Szwajcarii i Belgii a jego neo-klasyczne kompozycje stanowią część narodowych zbiorów w National Library of Australia. W ostatnich latach, Piotr zaangażował się również we współtworzenie akustycznej muzyki z polskimi artystami – Indią Czajkowską, Pawłem Steczkowskim, Katarzyną Karpowicz i byłymi członkami zespołu Yerba Mater: Maciejem Cierlińskim i Bartkiem Pałygą. W 2018 wziął gościnny udział w Warsztatach Mistrzowskich Agaty Steczkowskiej.

Piotr jest absolwentem renomowanej uczelni muzycznej, Victorian College of the Arts w Melbourne, Australia, a jego prace dyplomowe na temat współczesnego zastosowania liry korbowej w muzyce współczesnej są pierwszymi opracowaniami tego typu w Australii i jednymi z pierwszych na świecie.

W 2015 roku współpracował z Australijskim producentem muzyki elektronicznej – Marlo Hoogstraten. Była to pierwsza współpraca w gatunku EDM używająca dźwięków liry korbowej i fletów Bawu.

Piotr komponował muzykę dla teatru Pleroma w HongKongu, przedstawień w Australijskim ‘La Mama’ oraz stworzył oprawę dźwiękową dla musicalu „Wilk Stepowy” w Nowym Jorku. Jego udziałem była również instalacja dźwiękowa w Muzeum Antropologii w Vancouver, Kanada.

Jego album ze ścieżką dźwiękową do filmu „The Journey” (premiera na festiwalu w Cannes w 2013 roku) był nominowany do nagrody Best Soundtrack Album w Sydney w 2014 roku. W 2017 roku, Piotr rozpoczął współpracę z Nowojorskim duetem ‘Letters to Nepal’ wykonującym elektroakustyczną muzykę World Fusion.

Oficjalna strona artysty www.nowotnik.com