Tetiana Sopiłka

Śpiew

Tetiana Sopiłka

Ukraińska wokalistka od ponad 10 lat mieszkająca w Polsce. Etnomuzykolog, absolwentka Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Jest członkinią powstałego w 1979 roku ukraińskiego zespołu „Drewo”, skupiającego wykonawców i badaczy muzyki tradycyjnej oraz założycielką i liderem warszawskiej grupy „Dziczka” (powstałej w 2006 roku).
Od 1991 roku jeździ po wsiach Ukrainy zbierając oryginalne, archaiczne pieśni, obrzędy i rytuały. Owoce poszukiwań są publikowane na płytach wydawanych w Kijowie. Fascynuje ją głównie folklor Ukrainy wschodniej, słynący z rozbudowanych wielogłosowych pieśni lirycznych.
Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty śpiewu ukraińskiego w Polsce, w Niemczech, we Francji i innych. Jako wokalistka bierze udział w międzynarodowych projektach muzyki tradycyjnej oraz w koncertach muzyki współczesnej. Współpracuje również przy projektach teatralnych i filmowych, tworząc oprawę muzyczną, jako konsultant wokalny w technice śpiewu białego.

Zobacz także

Projekt Arboretum na skróty

Projekt Arboretum zaprasza do Świata Muzyki Hybrydowej

Chcesz otrzymywać informacje o darmowych wejściówkach na koncerty, a także o nowych wydarzeniach? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Chcę otrzymywać e-mail newsletter (możliwość późniejszej rezygnacji)