Projekt Arboretum

Wojciech Hartman

Skrzypce

Wojciech Hartman fot. J. Uciński

Kompozytor, aranżer, skrzypek i pedagog. Od 2013 roku brał udział w większości projektów muzycznych realizowanych przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej i jej twórców, tj. Projekt Arboretum i Koncert Niepodległości.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Mając lat 11, jako laureat kilku ogólnopolskich konkursów, odbył pierwsze solowe zagraniczne tournée do Francji z towarzyszeniem orkiestry, zdobywając entuzjastyczne recenzje krytyków. Burzliwy okres nauki u legendarnego i kontrowersyjnego profesora Janusza Szoka zaowocował dalszym rozwojem techniki i środków wyrazowych. Już jako kilkunastoletni wirtuoz miał w repertuarze niemal wszystkie wielkie koncerty skrzypcowe. W czasie studiów, w klasie prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, doskonalił swoje umiejętności na kursach u Ireny Dubiskiej, Wolfganga Marschnera, Eberhardta Felza, Manfreda Scholza i Zachara Brona. Zgłębiał także tajniki kompozycji i orkiestracji pod kierunkiem Leonarda Bernsteina, zaś podstaw dyrygentury uczył się u Sergiu Celibidache i Ryszarda Dudka. Po studiach rozpoczął swoją działalność koncertową, wykonując muzykę polską w większości krajów Europy. W czasie tournée po Węgrzech w 1991 r. jego recitale z muzyką Henryka Wieniawskiego towarzyszyły prezentacjom wystawy o wielkim polskim kompozytorze. W późniejszych latach (1997-2001) koncertował także w krajach Środkowego Wschodu i Afryki Północnej, wykonując muzykę polską (m.in. transkrypcje utworów Fryderyka Chopina) dla lokalnej Polonii i dla żołnierzy Wojska Polskiego stacjonujących w strefie Gazy. Prowadził sekcję smyczków pierwszego polskiego musicalu „Metro”, był kierownikiem muzycznym orkiestry kameralnej Concentus Musicus, koncertmistrzem Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestry Symfonicznej Półwyspu Arabskiego w Kuwejcie, a także członkiem wielu zespołów muzyki kameralnej, zespołów jazzowych, etnicznych i rockowych. Uczestniczył w licznych prawykonaniach utworów polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Jako aranżer specjalizujący się w orkiestracji symfonicznej współpracował z wieloma instytucjami kultury, m.in.: z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Nova w Bydgoszczy, Filharmonią Krakowską, Teatrem Muzycznym w Lublinie i Telewizją Polską. Jako kompozytor współpracował m.in. z Kinem Iluzjon, dyrygując wykonaniami swojej muzyki do filmów niemych. Od 1997 roku związany jest z Teatrem Muzycznym ROMA, uczestniczył we wszystkich jego produkcjach musicalowych i nagrał wiele płyt, które zyskały status platynowych. Jest muzykiem Polskiej Orkiestry Radiowej oraz pedagogiem w klasie skrzypiec Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uczestniczył w nagraniu płyt Koncert Niepodległości i Projekt Arboretum pt. „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”. Nagrywał także solowe partie skrzypiec w wielu produkcjach gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. Violetty Villas, Edyty Górniak, Nataszy Urbańskiej, Felicjana Andrzejczaka i Piotra Cugowskiego.